Kuvertür Çikolata ve Fondü


Malum fondü İspanya Fransa ve İtalyaya özgü peynirin fondü kabında eritilmesiyle ve uzun saplı bir çatal ile ekmek batırılıp yenilen bir yemek fakat yakın tarihte bunu neden çikolata ile yapmayalım diyen biri çıkıp fondü kabında çikolata eritip ekmek yerine de meyve parçaları batırıp yemiş.

Artık kolayca edinebileceğimiz fondü seti ile hem peynirli olan yemeği hem de çikolata ile yapılan lezzetli tatlıyı evimizde kolayca yapabiliriz.

Evde çikolatalı fondü yapmak için:

Öncelikle eğer varsa fondü kabımızda 500 gram kuvertür çikolatamızı koyuyoruz ve eritiyoruz şayet fondü kabımız yoksa benmari usulüyle çikolatalarımızı eritiyoruz. Kuvertür çikolatalarımız erirken boş durmuyoruz aldığımız tazecik mevsim meyvelerini önce güzelce yıkıyoruz sonrasında çok ufak olmamak kaydıyla güzelce kesip bir kaba alıyoruz. Kuvertür çikolatamız erime işlemini başarıyla tamamladıktan sonra eriyen çikolatamızı fondü setimize aktarıyoruz ve altındaki hazneyi ateşliyoruz ki kuvertür çikolatamız sıcaklığını korusun. Geriye hazırladığımız meyveleri erimiş kuvertür çikolataya batırmak.

Afiyet olsun!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>