Kuvertür Çikolata Kaplama


Çikolata kaplı pastalar kurabiyeler hatta son günlerin gözdesi çikolata kaplı taze meyveler damakların yeni gözdesi. Peki bu tür kaplamaları yüksek kakao oranına sahip kuvertür çikolatalar ile evinizde yapmak istemez misiniz? Hem satın aldığınız hazır çikolata kaplamalarından daha lezzetli olacaklardır hem de daha hesaplı.

Öncelikle çikolata kaplı bir çikolatalı kek yapmak istediğinizi varsayalım, yapmanız gereken bildiğiniz gibi bir çikolata kek ve kekinizi pişirdikten sonra soğumasını bekleyip dilimlemek, bu soğuma işlemi esnasında dilerseniz kaplamayı da hazırlayabilirsiniz. Aldığınız kuvertür çikolatayı benmari usulü eriterek akışkanlık kazandırın sonrasında akışkan çikolatanızın 33-34 dereceye gelmesini bekleyin, kesinlikle buzdolabına koymayın nedeni çikolatanız beyazlayabilir.

Bir kenarda kekiniz diğer kenarda ise 33 dereceye gelmiş eritilmiş kuvertür çikolatanız hazırsa ikisini buluşturabilirsiniz. Şöyle ki; kek diliminizin alt kısmına bir çatalı batırarak kuvertür çikolata kabına yavaşça  soktuktan sonra aynı yavaşlıkla kaldırıp,kap üzerinde fazla çikolatanın kaba geri akmasını bekleyin, sonrasında düz bir tabağa koyup çatalı geri çekin. Bu işlemi tüm kek dilimlerinize uygulayıp serin bir ortamda 5-6 saat kadar çikolatanın tamamen donmasını sağlayın. İşte bu kadar afiyet olsun.

çikolatalı kek

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>