Kuvertür Çikolata İle Çikolata Yapımı


Artık çikolata yapmanın hayal olmadığını biliyoruz. Çikolata yapmak kek yapmaktan farksızdır. Kek yaparken tarif kadar malzemeler de oldukça önemlidir. Hatta oranlayacak olursak bir yemeğin veya tatlının lezzetli olmasında %40 malzeme, %40 tarif, %20 de yapılan yemeğe veya tatlıya konan sevgi etkilidir. Çikolata da aynı bu oranlar geçerlidir.

Örneklerimizi kek üzerinden veriyoruz fakat nedeni kek yapılmayan ev olduğunu düşünmediğimizdendir. Kek yapında ortak malzeme un,yağ ve şekerdir. Çikolata yapında ise bu ortak malzemelerin tümünü bir pakette toplayabiliriz, kuvertür çikolata paketinde. Ev yapımı çikolatanın en önemli malzemesi yüksek kakao oranlı bir paket diledimiz aromalı kuvertür çikolatadır.

Benmari usulü eritilen kuvertür çikolatayı çırpılan un, yağ ve şeker üçlüsü gibi düşünebiliriz. Dilediğimiz aromayı erimiş kuvertür çikolataya ekleyebiliriz. Örneğin gül reçelli kalıp çikolata yapacağız, bize gerekli malzemeler: kuvertür çikolata, çikolata kalıbı ve gül reçeceli. İşte malzeme listesi bu kadar az. Kısaca tarif ise benmari usulü eritilmiş çikolataları el yakmak sıcaklığa geldikten sonra çikolata kalıbının yarına gelecek şekilde doldurmak ve bi süre bekleyip kalıplara gül reçeli koymak sonrasında kalıbın kalan kısmını kuvertür çikolatayla doldurmak. Çikolatalarınız donduktan sonra afiyetle yiyiniz.
El Yapımı Çikolata

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>