Kuvertür Çikolata Ekşi


El yapımı çikolata her zaman daha fazla kakao oranı olan çikolatalar haliye daha fazla mutlu eden lezzetli çikolatalardır. Evde çikolata yapmak artık son zamanların oldukça gözdesi. İnsanlar gittikleri çikolata kurslarında öğrendikleri çikolata tariflerini evlerinde kolayca yapabilmektedirler. Siz de evde çikolata yapmak istiyorsanız öncelikle bir çikolata kursuna gitmenizi tavisye ederiz eğer vaktiniz yoksa sadececikolata.com adresindeki çikolata yapım tariflerine göz atabilirsiniz.

Evde çikolata yapmanın temeli kuvertür çikolata’dır. Kuvertür çikolatalar kakao çekirdeklerinin işlenerek çikolata üretimine hazır hale gelmiş halidir. Kuvertür çikolatalar hiçbir işlem  görmeden de yenilebilir haldedir. Kuvertür çikolata ekşi değil bitter olanları biraz acıdır. Edindiğiniz kuvertürleri Benmari usulü eriterek istediğiniz forma dönüştürebilir istediğiniz aromayı verebilirsiniz.

Yüksek kakao oranıyla damakta bıraktığı tat ve eritilirken diğer kuvertürlere nazaran daha kolay erimesinden dolayı size tavsiyemiz Callebaut marka pul kuvertürlerdir.

1Beyaz callebaut kuvertur cikolata 2-5 kg

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>